7 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości

CYKL: Chcę więcej od pracy!
Droga do spełnienia zawodowego


7 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości


„We wnętrzu każdej ludzkiej istoty zostało umieszczone coś takiego, co raz na zawsze odgranicza ją od królestwa zwierząt. I to coś, jakby nasze drugie sumienie, stale przypomina nam w najbardziej nieoczekiwanych momentach szarego życia, że nie dorastamy do własnych możliwości. Nic więc dziwnego, że jeśli wiemy, że możemy żyć lepiej, zdobyć więcej ziemskich dóbr, poradzić sobie z trudniejszą i lepiej płatną pracą, a nic w tym kierunku nie robimy, to nie mamy wysokiego mniemania o tym przegranym osobniku, który chodzi po świecie z naszym nazwiskiem...” 

To cytat z książki Oga Mandino „Największy cud świata”. Przytaczam go tutaj, bo przypomina o tym, że w głębi serca każdy z nas zna swoją wartość. Tyle tylko, że tak bardzo o tym zapominamy na co dzień, że w końcu nawykowo sabotujemy samych siebie. A potem myślimy o sobie jeszcze gorzej...

Być może dzisiaj jest ten dzień, kiedy powiesz sobie: Dość! Chcę dla siebie jak najlepiej i właśnie zaczynam zmieniać swoje życie na lepsze. Zaczynam od tego, co o sobie myślę! Howgh!

Co to jest poczucie własnej wartości?
To ogólna ocena nas samych – co o sobie myślisz? Na ile lubisz sam siebie? Na ile czujesz się wartościową osobą? Iwona Majewska-Opiełka określa poczucie własnej wartości jako „mądrą miłość do siebie”.

Optymalne poczucie własnej wartości sprawia, że czujesz się ze sobą dobrze, akceptujesz swoje słabości, koncentrujesz na mocnych stronach i możliwościach, jakie niesie życie. Uważasz, że Ty jesteś ważny i Twoje potrzeby są ważne. Myślisz o sobie ciepło i życzliwie, jesteś swoim najlepszym przyjacielem. Działasz, by zadbać o siebie jak najlepiej – podejmujesz wyzwania, rozwijasz się, określasz jasno swoje granice, wybierasz to, co Ci służy i rezygnujesz z rzeczy, sytuacji, relacji, które są toksyczne. Dbasz o siebie w sferze fizycznej, psychicznej i duchowej.

W kontekście kariery zawodowej – optymalne poczucie własnej wartości pozwala Ci iść własną ścieżką, aplikować na stanowiska, które Cię naprawdę interesują, przekonać pracodawcę, że jesteś odpowiednią osobą i osiągać sukcesy zawodowe. Samo poczucie własnej wartości oczywiście nie wystarczy, żeby osiągnąć sukces, ale jest ważnym elementem spełnienia zawodowego.

Wpływ zaniżonego poczucia własnej wartości na twoje życie 
Kiedy jesteś do siebie zbyt krytycznie nastawiony, karasz się za każdą pomyłkę, umniejszasz swoje sukcesy – to oznacza, że każdego dnia wybierasz strategię, która Ci nie służy.

Zaniżone poczucie własnej wartości wpływa negatywnie na wszystkie obszary Twojego życia: karierę zawodową, relacje, pieniądze, zdrowie, rozwój osobisty. Każda rola, którą pełnisz w życiu – jest zainfekowana tym, co o sobie myślisz i w związku z tym jakie decyzje podejmujesz. A takich ról pełnisz co najmniej kilka – jesteś mężem, ojcem, przyjacielem, synem, pracownikiem, itd.

Z niskim poczuciem własnej wartości bardziej cenisz opinię innych niż swoją własną. To inni są dla Ciebie autorytetem, nie Ty sam. Dlatego osobom z obniżonym poczuciem własnej wartości trudno jest żyć i podejmować decyzje w zgodzie ze sobą. Najczęściej inni są w stanie Ciebie przekonać, że wiedzą lepiej, co jest dla Ciebie dobre. A Ty się z tym zgadzasz i coraz bardziej oddalasz od tego, kim naprawdę jesteś i jak chcesz żyć.

Czy coś można z tym zrobić?
Tylko nieliczni otrzymali w pakiecie z wychowaniem optymalne poczucie własnej wartości. Ale to nie oznacza, że cała reszta jest skazana na życie w mękach do końca swoich dni na tym ziemskim padole :) Nad podniesieniem poczucia własnej wartości można pracować. A więc do dzieła!

7 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości

Po pierwsze: Po co to robisz?
Teraz to wiesz i masz wysoką motywację. Chcesz pracować nad poczuciem własnej wartości. Ale już za tydzień, dwa powody mogą trochę przyblaknąć, a wysiłek który wkładasz w przeformułowanie swoich myśli na bardziej wspierające – może Ci coraz bardziej doskwierać. Dlatego stwórz listę 3-5 kluczowych powodów, dla których ten wysiłek się opłaci. Kiedy motywacja spada, wracaj do listy i pracuj dalej.

Po drugie: Odpuść sobie perfekcjonizm – 5% wystarczy
Perfekcjonizm jest świetną wymówką, by nic nie robić. „Nie biegam, bo w tej chwili nie mam więcej czasu niż pół godziny. A pół godziny nic mi nie da...”, „Znowu nie odezwałem się na spotkaniu, chociaż chciałem, to nie ma sensu...”, „Robię coś na 100% albo wcale. Taka już jestem...” Tymczasem wystarczy zrobić malutką zmianę każdego dnia. Nie wszystko od razu. Tak się nie da. W ten sposób się szybko zniechęcasz. Jak napisała na blogu moja znajoma Julia zainspirowana wykładem Rinpocze: Za każdym razem rób malutką zmianę. 5% wystarczy. Just a little bit. (Cały post Julii tutaj)

Po trzecie: Powiedz stop swojemu wewnętrznemu krytykowi
On Ci nie daje żyć. Czyha na każdą okazję, by Cię znokautować i zniechęcić do działania. Czas zamknąć mu gębę. O sposobach radzenia sobie z wewnętrznym krytykiem przeczytasz w poprzednim poście: Zrzęda i Hero, czyli Twój dialog wewnętrzny

Po czwarte: Trzymaj się prosto
Właśnie tak! Sprawdź ze sobą, jak się teraz czujesz. Ok.
Teraz wstań – wyprostuj się – weź kilka głębszych oddechów. Przejdź się. Sprawdź ponownie, jak się czujesz.
To nie jest magia. To prosta technika. Postawa ciała wpływa na to, jak się czujesz. Korzystaj ze swojego ciała, by dawało Ci poczucie mocy. Nie zostawiaj ciała samemu sobie, żeby chodziło zgarbione, zgaszone, smutne. Twoje ciało pracuje dla Ciebie. Trzymaj się prosto!

Po piąte: Porównuj się tylko ze sobą
Zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie. To już wiesz. A jednak ciągle się porównujesz. Wiedzieć coś, to za mało. Tak długo, jak nie stosujesz w praktyce tego, co wiesz, nie wpływa to pozytywnie na Twoje życie. Od dziś za każdym razem, kiedy porównasz się z kimś innym – złap tą chwilę i powiedz sobie: „Do tej pory porównywałam się z innymi. Teraz wybieram inaczej. Porównuję się tylko ze sobą. To mi bardziej służy.”

Po szóste: 3 rzeczy, z których dziś jesteś zadowolony z siebie
Patricia Fripp, która jest coachem mawia: „Nawyki są jak tory kolejowe. Dużo czasu zajmuje, by je położyć – ale jeśli to zrobisz, doprowadzą Cię gdziekolwiek zechcesz”. Niech Twoich nawykiem stanie się codzienne pisanie 3 rzeczy, które zrobiłeś dziś dobrze. Pisz je na telefonie, żeby zawsze były pod ręką. Czytaj je pod koniec każdego tygodnia, to Cię wzmocni. A z czasem baczne zwracanie uwagi na to, co robisz dobrze stanie się Twoim nawykiem. To będzie kolejny sukces w budowaniu poczucia Twojej wartości.

Po siódme: Wytrwaj
Powrót do punktu pierwszego. Dbaj o swoją motywację. Koncentruj się na osiągnięciu celu. Rób tyle, ile możesz. 5% wystarczy. Wizualizuj osiągnięcie swoich celów. Kontynuuj tak długo, jak trzeba. To njalepsza inwestycja w siebie, jaką możesz sobie zafundować. Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Kochaj się i dbaj o siebie.

Kolejny tekst:
Twoje wartości a praca z sensem

Poprzedni tekst:
Przekonania

Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com

2 komentarze:

  1. zgadzam sie calkowicie! dla mnie sa najtrudniejszse kroki 2 i 3
    mysle ze keidy sa wszystkie 7 razem - jest moc! :)
    Julia

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, genialne, moja top list to 4 za całkowite i pozytywne zaskoczenie, 6 za prostotę i siłę przekazu no i "niestety" :) 2 za zdetronizowanie królowej wszystkich moich wymówek. Jak dla mnie skuteczny przepis w siedmiu "kroczkach". Życzę wszystkim wytrwałości, Sylwek

    OdpowiedzUsuń