Lekcja 6: Co wpływa na poziom szczęścia?


Nauka o Szczęściu – kurs Uniwersyt Berkeley


Lekcja 6: Co wpływa na poziom szczęścia?


Profesor Sonya Lyubomirsky przedstawia trzy powody, dla których często mylimy się, co da nam szczęście, a co nas unieszczęśliwi.

Pierwszy
 jest taki, że wg badan 50% poziomu naszego szczęścia jest uwarunkowane genetycznie. To nie jest optymistyczna wiadomość :)

Drugi
 – to że osoby, które w młodości miały niski poziom szczęścia – badane po latach – miały bardzo podobny, ich poziom szczęścia nie zmienił się.

trzeci powód – to tzw. adaptacja hedonistyczna, czyli mówiąc po ludzku, bardzo szybko przyzwyczajamy się do luksusów. Na przykład kupujemy nowy dom – nasz poziom szczęścia rośnie, ale już po kilku miesiącach, roku – spada do normalnego poziomu. Bierzemy ślub – zazwyczaj jesteśmy najszczęśliwsi rok przed ślubem – i po średnio dwóch latach nasz poziom szczęścia spada... Na podstawie tych badań można by wnioskować, że sprawa jest beznadziejna :)

Ale są też inne badania, które dają nadzieję... Tak, 50% poziomu szczęścia zależy od naszych genów, 10% od sytuacji życiowej (jesteśmy biedni, bogaci, piękni, nieatrakcyjni, itd.) a 40% od naszych intencjonalnych zachowań.

Co w takim razie robią szczęśliwi ludzie? Są naprawdę dobrzy w budowaniu relacji – mają stabilne związki, przyjaciół, nawet ze swoimi zwierzakami mają doskonałe relacje. Poza tym uprawiają regularnie sport, mają jasno wyznaczony cel, do którego dążą i który jest dla nich ważny, rozwijają się duchowo, są bardziej wielkoduszni, praktykują wdzięczność.

Ale to jeszcze nie znaczy, że jeśli skopiujemy nawyki szczęśliwych ludzi, sami będziemy szczęśliwi.

Co sprawia /  a co nie – że jesteśmy szczęśliwi?
Najpierw co nie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Z badań wynika, że źle oceniamy wpływ wydarzeń w naszym życiu na poziom szczęścia. Zazwyczaj znacząco przestrzelamy ten wpływ. Na przykład uważamy, że jeśli przydarzy nam się coś dobrego, coś o czym marzymy (dom, praca, partner) – to będziemy niezmiernie szczęśliwi przez długi czas. To się nie sprawdza, bo szybko się adaptujemy do pozytywnych zmian i wracamy do normalnego poziomu szczęścia. Jeśli więc myślisz, że zdobycie pracy, samochodu, sukienki, partnera – uszczęśliwi Cię – to badania tego nie potwierdzają.

Z drugiej strony – kiedy próbujemy oszacować, jak wpłynie na nasz poziom szcześcia jakieś negatywne wydarzenie (strata pracy, zerwanie z partnerem, nawet kalectwo) to też grubo przesadzamy. W rzeczywistości nasza zdolność adaptacji tutaj nas chroni – i po okresie szoku i dużego odbniżenia poczucia szczęścia – po jakimś okresie wracamy do swojego stanu bazowego. Znowu – jeśli sądzisz, że jakieś wydarzenie Cię zniszczy – badania mówią inaczej :) Otrząśniesz się i powrócisz do swojego normalnego stanu szczęścia.

Pieniądze – kolejny mit. Wydaje nam się, że im więcej zarabiamy, tym jesteśmy szczęśliwsi. Tak nie jest. Owszem poziom szczęścia rośnie wraz z możliwością zaspokajania podstawowych potrzeb, ale potem się zatrzymuje i to że zarabiamy jeszcze więcej nie ma już wpływu na poziom szczęścia. W momencie robienia badania w USA to było na wysokości kwoty 75 tys dolarów rocznie.

A co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Będzie o tym mowa dalej, teraz tylko kilka elementów: aktywność fizyczna, wystarczająca ilość snu, poczucie osiągnięć. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to szczególnie podnosi ona nasz poziom szczęścia, jeśli stoi za nią coś jeszcze, jakiś cel – na przykład lepsza kondycja, poprawa zdrowia, bardziej wysportowane ciało.

W tym kursie będziemy się jednak koncentrować na innych elementach, które podnoszą nasz poziom szczęścia – potędze relacji międzyludzkich oraz życzliwości.


Kolejny tekst:
Lekcja 7: Relacje a szczęście - Wstęp

Poprzedni tekst:
Lekcja 5: Szczęście a radość życia

[Nauka o Szczęściu to kurs zaprojektowany przez UC Berkeley's Greater Good Science Center. To pierwszy kurs, który opierając się na badaniach naukowych i wynikach badań – daje jasne wskazówki (poparte dowodami naukowymi) – co zrobić, żeby być bardziej szczęśliwym. Jestem studentką tego kursu i w poniższych tekstach dzielę się wiedzą, którą zdobywam zapoznając się z materiałami na courses.edx.org]

Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz