Lekcja 5: Szczęście a radość życia

Nauka o Szczęściu – kurs Uniwersyt Berkeley


Lekcja 5: Szczęście a radość życia


Szczęście to coś więcej niż odczuwanie przyjemnych emocji. Ale przyjemne emocje same w sobie mają na nas dobroczynny wpływ. Nie należy umniejszać ich wagi.

Profesor psychologii, Barbara Fredrickson powołując się na liczne badania wykazuje, że nasza naturalna chęć doświadczania pozytywnych emocji, radości życia – to nie tylko trywialna zachcianka przyjemności. Przykłady pozytywnych emocji to na przykład poczucie harmonii z naturą, wspólny śmiech z bliską osobą, poczucie wewnętrznego spokoju, moment lekkości i inspiracji. Wpływ pozytywnych emocji na nasze życie objawia się szczególnie w dwóch obszarach:

1. Poszerzenie perspektywy widzenia, elastyczność, kreatywność
Doświadczanie pozytywnych emocji jest szczególnie ważne w trudnych chwilach. Kiedy doświadczamy pozytywnych emocji – nasza perspektywa się poszerza. Dosłownie. Proste badania – dostrzeganie różnych elementów na obrazku – wskazują, że kiedy doświadczamy pozytywnych emocji (cukierek przed badaniem), widzimy więcej elementów na obrazku. Gdy emocje są neutralne – badani patrzą i widzą tylko to, co jest na środku obrazka. Nie widzą całej reszty.

Kiedy widzimy więcej – widzimy więcej możliwości, świat się otwiera. Pozytywne emocje pobudzają również kreatywność. Studenci, którzy przed egzaminem otrzymali cukierek – mieli lepsze wyniki od tych, którzy cukierka nie dostali :) Lekarze, którzy przed postawieniem diagnozy doświadczyli pozytywnych emocji – stawiali trafniejszą diagnozę, bo lepiej integrowali wyniki różnych badań.

Pozytywne emocje wpływają na to, jak widzimy świat – na przykład różnice kulturowe – osoby, które doświadczyły pozytywnych emocji widzą raczej to co łączy – kiedy brak pozytywnych emocji to – co dzieli. W konfliktach – przy doświadczaniu pozytywnych emocji jesteśmy bardziej ufni i szukamy rozwiązań win win.

I nie chodzi tutaj bynajmniej o patrzenie na świat przez różowe okulary – ale że jesteśmy w stanie dostrzegać większe systemy, zależności, złożoność świata. I to może mieć trudne do przecenienia znaczenie – przed nami zadanie rozwiązania wielu skomplikowanych problemów.

2. Transformują nas w lepszą wersję nas samych
Nasze komówki ciągle się odradzają. Średnio każdego dnia zmienia się 1% naszych komórek. Czyli w ciągu miesiąca jesteśmy „nowi” w 30% - a w ciągu 3 miesięcy – całkowicie się odradzamy.

Badania wskazują, że komórki nie tylko się „odradzają” - takie same, nie kopiują ciągle ciągle tego samego kodu DNA. I teraz uwaga :) Na kod DNA wpływają nasze emocje. I jeśli dostarczamy sobie regularnie pozytywnych emocji – nasze komórki z czasem odradzają się zdrowsze, bardziej odporne. To oznacza, że jeśli zwiększymy porcję codziennych pozytywnych emocji – wpływamy na to, kim będziemy w przyszłości – na nasze zdrowie, samopoczucie, relacje z bliskimi.

Dostarczanie pozytywnych emocji może brzmi prosto, ale tak nie jest. To tak naprawdę zmiana stylu życia – wymaga mniej więcej tyle samo wysiłku co trwałe obniżenie poziomu cholesterolu czy zrzucenie wagi. Tym niemniej – jest to możliwe.

Ostatnie badania wskazują użyteczność medytacji w podnoszeniu naturalnego poziomu zadowolenia. To medytacja kochającej życzliwości (loving kindness meditation). Polega na świadomym przywoływaniu ciepłych uczuć – do bliskiej osoby lub nawet zwierzaka, kierowanie tych uczuć ku sobie, innym osobom, a docelowo – do całego świata. Po 8 tygodniach uczestniczenia w kursie medytacji i zmierzeniu poziomu pozytywnych emocji – okazało się, że ten poziom wzrósł. Nie był to dramatyczny wzrost, ale statystycznie znaczący. W kolejnych tygodniach już po zakończeniu kursu osoby nadal były monitorowane – badania wskazują, że poprawiła się ich umiejętność bycia tu i teraz, ich relacje z bliskimi ociepliły się. Łatwiej adaptowali się do zmian w swoim życiu, raportowali mniejszą częstotliwość bólu głowy, brzucha i innych dolegliwości.

Wniosek jest taki, że możemy wybrać – czy chcemy wegetować czy rozkwitać. I że wielki wpływ na to kim jesteśmy ma to, ile pozytywnych emocji sobie dostarczamy.

Kolejny tekst:
Lekcja 6: Co wpływa na poziom szczęścia?

Poprzedni tekst:
Lekcja 4: Praktykowanie Szczęścia 1

[Nauka o Szczęściu to kurs zaprojektowany przez UC Berkeley's Greater Good Science Center. To pierwszy kurs, który opierając się na badaniach naukowych i wynikach badań – daje jasne wskazówki (poparte dowodami naukowymi) – co zrobić, żeby być bardziej szczęśliwym. Jestem studentką tego kursu i w poniższych tekstach dzielę się wiedzą, którą zdobywam zapoznając się z materiałami na courses.edx.org]

Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz