Lekcja 14: Przyjaciele a szczęście


Nauka o Szczęściu – kurs Uniwersyt Berkeley


Lekcja 14: Przyjaciele a szczęście


W przypadku przyjaciół badania mówią jasno – im mocniejsze więzi z przyjaciółmi, tym jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i lepiej znosimy stres.

Ma znaczenie w wielu aspektach, np.:
  • praktycznych, jak podwiezienie do pracy, wsparcie intelektualne czy opieka nad dzieckiem
  • emocjonalnych, wsparcie w trudnych chwilach, kiedy masz kłopoty w małżeństwie lub pracy. Wtedy przyjaciele doradzają, są blisko, gotowi do wysłuchania.

Shelley Taylor przeprowadził eksperyment – zgromadził ludzi w studiu i poprosił ich o zrobienia jednej z najbardziej stresujących rzeczy – wystąpienia publicznego na temat, na który nic nie wiedzieli. Normalnie w takich okolicznościach serce przyspiesza, wydziela się hormon stresu – kortyzol, podnosi się ciśnienie krwi. Jednak w tym badaniu na sali, wśród audytorium był ktoś, kto reagował jak przyjaciel – utrzymywał kontakt wzrokowy, zachowywał się, jakby to co osoby mówiły było bardzo interesujące. Okazało się, że w tym wypadku nie wystąpiły takie objawy stresu, jak normalnie. 

Wpływu przyjaźni na poczucie szczęścia trudno jest przecenić. W innym badaniu okazało się, że osoby, które nie mają bliskich relacji z przyjaciółmi – po ponownym przebadaniu 9 lat później były od 1.9-3.9 razy większe prawdopodobieństwo śmierci niż w przypadku kiedy masz mocne więzi z innymi (Berkman i Syme).


Kolejny tekst:
Lekcja 15: Praktykowanie szczęścia II

Poprzedni tekst:
Lekcja 13: Dzieci a szczęście


[Nauka o Szczęściu to kurs zaprojektowany przez UC Berkeley's Greater Good Science Center. To pierwszy kurs, który opierając się na badaniach naukowych i wynikach badań – daje jasne wskazówki (poparte dowodami naukowymi) – co zrobić, żeby być bardziej szczęśliwym. Jestem studentką tego kursu i w poniższych tekstach dzielę się wiedzą, którą zdobywam zapoznając się z materiałami na courses.edx.org]


Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz