Lekcja 13: Dzieci a szczęście


Nauka o Szczęściu – kurs Uniwersyt Berkeley


Lekcja 13: Dzieci a szczęście


Mogłoby się wydawać, że osoby, które mają dzieci są szczęśliwsze od bezdzietnych. I rzeczywiście tak jest – w minimalnym stopniu są szczęśliwsze.


Daniel Kahneman w 2004 roku opublikował badania, z których wynika, że bycie rodzicem jest tylko trochę lepsze niż zajmowanie się domem (pranie, sprzatanie), ale wcale nie takie atrakcyjne jak na przykład relaks, drzemka czy zakupy.

Inne badanie pokazuje, że osoby, które decydują się na dziecko kiedy są młodzi, są faktycznie szczęśliwsi po urodzeniu pierwszego dziecka. Ale już narodziny drugiego i trzeciego potomka wiążą się ze spadkiem poczucia szczęścia.

Patrząc z innej perspektywy badania pokazują, że posiadanie dużej rodziny wiąże się z częstszym doświadczaniem radości, kiedy już jesteśmy w średnim wieku. Mamy po prostu więcej bliskich ludzi wokół.

Sonya Lyubomirsky zrobiła metanalizę różnych badań i z nich wysnuła wniosek, że rodzice są jednak trochę bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne. Po kolejnym przyjrzeniu się wnioskom inni naukowcy doszli do wniosku, że tak – ale tylko ci rodzice, którzy świadomie chcieli mieć dzieci.

Kolejne badania pokazują, że kiedy dziecko się rodzi – wzrasta nasze poczucie szczęścia, ale nie na długo. Po jakimś czasie poziom szczęścia wraca do tego sprzed urodzin – co świadczy o szybkiej adaptacji, po prostu przyzwyczajmy się do bycia rodzicem. Kolejny wzrost poziomu szczęścia obserwujemy, kiedy dziecko dorasta i usamodzielnia się.

Wniosek może być taki, że posiadanie dzieci wiąże się z większym poziomem szczęścia, ale wtedy gdy rzeczywiście ktoś chce mieć dzieci i buduje z nimi relacje w oparciu o bezpieczny styl przywiązania, który przyczynia się do bardziej satysfakcjonujących kontaktów.

Inne przypuszczenia to że jest to sprawa indywidualna, i pytanie które należałoby zadać – to co wpływa na poziom szczęścia kiedy jesteś rodzicem – i tu można wymienić między innymi wiek, przychody i dziecka (czy jest raczej spokojne, czy też dostarcza wielu stresów, itd.)


Kolejny tekst:
Lekcja 14: Przyjaciele a szczęście

Poprzedni tekst:
Lekcja 12: Relacje miłosne a szczęście

[Nauka o Szczęściu to kurs zaprojektowany przez UC Berkeley's Greater Good Science Center. To pierwszy kurs, który opierając się na badaniach naukowych i wynikach badań – daje jasne wskazówki (poparte dowodami naukowymi) – co zrobić, żeby być bardziej szczęśliwym. Jestem studentką tego kursu i w poniższych tekstach dzielę się wiedzą, którą zdobywam zapoznając się z materiałami na courses.edx.org]



Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz