Praca, która daje spełnienie zawodowe. Satysfakcję. Wykonywana z miłością. Bardziej rozumiana jako powołanie, sposób na realizację misji życiowej. To jeden głos. Inny może brzmieć tak: Praca nie ma dawać poczucia sensu, tylko pieniądze, które po pracy można przeznaczyć na to, co naprawdę ważne – rodzinę, podróże, odpowiednią jakość życia. To tylko 2 różne spojrzenia na pracę. Każde tak samo prawdziwe.
Dla tych, którzy chcą spełnienia zawodowego i/lub samopoznania
Ten cykl artykułów jest skierowany głównie do osób, które mocno identyfikują się z pierwszym głosem. Pragną znaleźć pracę z sensem, w której będą się dobrze czuli. Dla osób, które kochają ludzi z pasją i też tak chcą żyć. Które wierzą (lub kiedyś wierzyli) i wciąż mają nadzieję (lub już ją stracili i szukają sposobu, by ją przywrócić) że jest możliwe, żeby zarabiać na tym, co się lubi robić. Które uważają, że praca zajmuje tyle czasu w życiu, że nie może służyć tylko zarabianiu pieniędzy.
Ale te artykuły są na tyle uniwersalne, że posłużą również osobom, które niekoniecznie traktują pracę jako jeden ze sposobów na realizację misji życiowej. Które raczej mówią tym drugim głosem - albo jeszcze zupełnie innym. Mam nadzieję, że te teksty po prostu zainspirują Cię do lepszego poznania siebie i swoich potrzeb, a co za tym idzie do lepszego zadbania o siebie i swoich bliskich. Kiedy dobrze rozumiemy i czujemy siebie, kiedy jesteśmy dla siebie wyrozumiali i potrafimy kochać się mądrą miłością - mamy dużo więcej do zaoferowania naszym bliskim.
Wiemy, czego NIE chcemy
Posłuchaj ludzi wokół siebie – o czym rozmawiają? Jak o tym mówią? Okazuje się, że w życiu znacznie częściej wiemy, czego nie chcemy – niż czego chcemy. Weźmy na przykład pracę. Ktoś myśli o zmianie pracy. I bardzo często na pytanie:
- Jakiej pracy szukasz? - padnie odpowiedź:
- Mam dość pracy, którą wykonuję. Tych samych nierozwiązywalnych problemów. Nie chcę już pracować po godzinach. Jestem zmęczony. Nie chcę tych wszystkich bezsensownych procedur, które nie pozwalają mi na żadną kreatywność. Nie mogę już codziennie przez wiele godzin wykonywać pracy, która nie ma żadnego znaczenia.
Zapytaj ludzi, czego pragną w życiu, a prawdopodobnie powiedzą Ci, czego w życiu już nie chcą. Jeśli powtórzysz kilka razy pytanie – czego chcą – odpowiedź przyjdzie znacznie wolniej. To wcale nie jest oczywiste ani łatwe powiedzieć, czego się pragnie. To oznacza, że ktoś się nad tym wcześniej zastanowił, że poświęcił na to czas. Podkreślam raz jeszcze – świadomość swoich pragnień to duże osiągnięcie. Jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz – to gratuluję. Za Tobą daleka droga.
Znalezienie pracy, która byłaby zgodna z nami – naszymi potrzebami, wartościami, osobowością to temat większy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To coś, co wymaga czasu.
Nie ma w tym magii
Dobra wiadomość jest taka, że nie ma w tym żadnej magii, że nie jest to żadna wiedza objawiona. Mówiąc najkrócej – żeby dowiedzieć się, jaka praca jest pracą marzeń trzeba po prostu poznać bardziej siebie, rynek pracy i otworzyć się na możliwości, których do tej pory nie braliśmy pod uwagę.
Einstein powiedział kiedyś, że „nie da się rozwiązać problemu posługując się tym samym sposobem myślenia, który go stworzył”. Jeśli do tej pory żyłeś w określony sposób, podejmowałeś decyzje i wybierałeś pracę ze względu na pewne aspekty – i to nie daje Ci satysfakcji – konieczna jest zmiana paradygmatu. Trzeba wymyślić inną strategię i ją zastosować. I być może nie zadziała. Być może będziesz musiał poszukać jeszcze innej. I jeszcze. Do skutku.
Na co się w takim razie trzeba przygotować?
Przede wszystkim, że to może oznaczać wielkie zmiany (zmianę pracy, miejsca zamieszkania, kręgu znajomych), a może nawet rewolucję (zmianę naszego nastawienia, naszych przekonań, nawyków). Zmiana sposobu myślenia może być znacznie trudniejsza, niż zmiany zewnętrzne. One są zazwyczaj konsekwencją naszej wewnętrznej transformacji.
Kiedy zmieniamy nasze życie – trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkim się to spodoba. Część osób będzie nas wspierała i może nawet czerpała inspirację z naszych poczynań, ale część będzie przeciwko. Prawdopodobnie niektórzy poczują się zagrożeni i będą Cię atakować. Robić wszystko, żeby sytuacja wróciła do "normy". Bądź na to gotowa. Nikt nie lubi zmian. Szczególnie takich, które są nie zaplanowane :)
To długa droga – trzeba się przygotować na to, że być może wiele razy się pogubisz, nie będziesz wiedzieć co dalej, spadnie motywacja, będziesz zmęczona, nowa strategia nie zadziała i będzie trzeba zacząć jeszcze raz.
Trzeba się też przygotować na duży wysiłek – podniesienie samoświadomości, opowiadanie się za sobą, bycie wiernym sobie. To ciągła praca nad sobą plus konkretne działania. Jeśli nie ma działania, nic się nie zmieni.
Czy warto?
Czy w takim razie warto? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Dla mnie decyzja na TAK zmieniła wszystko. Mam poczucie kształtowania własnego życia, wiem po co rano wstaję z łóżka. Ale co najważniejsze w końcu czuję, że każdego dnia przeznaczam czas na właściwe rzeczy. Swoją pracą wpływam pozytywnie na życie innych ludzi. To ma dla mnie ogromny sens.
Inni ludzie często odnajdują w mojej drodze isnpirację dla siebie. Nadzieję i siły, by zmienić swoje życie. Skoro ja – czując się przez większość swojego dotychczasowego życia zawodowego obok siebie: robiąc rzeczy dobrze, ale nie te, na których mi zależy, czując że jeszcze tyle muszę w sobie zmienić, żeby być wystarczająco dobrą – skoro ja mogłam odnaleźć się w świecie, a potem w życiu zawodowym, to każdy, komu na tym zależy i jest w stanie włożyć w to dużo pracy – też może.
Zapraszam do podróży w głąb siebie. A potem do działań, które pozwolą Ci znaleźć lub stworzyć pracę, w której będziesz mogła/mógł się w pełni realizować. Podzielę się moimi doświadczeniami.
Żyje się tylko raz,
ale jeśli robisz to właściwie, jeden raz wystarczy.
(Mae West)
Zapraszam na pierwszą bezpłatną sesję coachingową. Porozmawiajmy o tym, co chcesz osiągnąć i jak mogę Cię wesprzeć. Zadzwoń lub napisz: Sylwia Zawada, Associated Certified Coach (ACC), Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz