Coaching i motywacja - artykuł w Personelu Plus 2/2014

Jak techniki coachingowe pomogą Ci rozmawiać ze zdemotywowanym pracownikiem? 

Pracownik zombie – przychodzi do pracy i wykonuje swoje obowiązki, równocześnie uważa, że praca nie ma sensu i że marnuje swój czas, więc się już nawet nie stara. A kiedyś mógł góry przenosić, był w stanie przekonać każdego swoimi argumentami i entuzjazmem. Co może w takiej sytuacji zrobić menedżer? Z jakich technik coachingowych skorzystać, żeby zamienić zombie w dawnego supermana?



Christie Ward, CSP (Certified Speaking Professional), ekspert w zakresie przywództwa i coach twierdzi: „Nie możesz zmotywować ludzi. Ludzie są motywowani przez swoje własne powody.” Dotyka to bardzo ważnej kwestii – że zewnętrzne motywacje kija i marchewki nie działają. Można oczywiście pracownikowi obiecać podwyżkę albo awans – lub przeciwnie nastraszyć go obcięciem premii lub nawet zwolnieniem. Ale to w najlepszym wypadku pomoże krótkoterminowo.

Żeby naprawdę pomóc drugiej osobie w odnalezieniu utraconej motywacji, trzeba stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której się otworzy i skontroftuje z tym, jak naprawdę się czuje, w co jeszcze wierzy i czego teraz potrzebuje. Pomocne mogą być techniki coachingowe, np.  zaprezentowana w książce Michael V. Pantalona* błyskawiczna metoda motywacyjna. Wystarczy, że po nawiązaniu kontaktu z drugą osobą, zadasz mu / jej kilka pytań:

  • Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?
  • W jakim stopniu jesteś na nią gotowy (w skali od 1 do 10)?
  • Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby?
  • Jakie by były pozytywne skutki zmiany?
  • Dlaczego są one dla Ciebie ważne? (to pytanie zadajemy kilka razy w inny sposób, żeby dotrzeć do jak najgłębszej motywacji)
  • Jaki jest następny krok (jeśli takowy istnieje)?

W pierwszym pytaniu kluczowe jest słowo „mógłbyś” - do niczego nie zmusza, nie narzuca, jest tylko bezpiecznym gdybaniem. W trzecim to „mniejszej” - tutaj się okaże, że drugiej osobie jednak zależy, minimalnie, ale w końcu wciąż przychodzi do pracy, prawda? I w ostatnim pytaniu bardzo ważne jest określenie działania, co konkretnie i kiedy zrobisz? Pytania są tylko wzorem, można je stosować w wielu wersjach w zależności od kontekstu. Pantalon twierdzi, że ta technika pozwala ludziom odzyskać motywację już w 7 minut.

Inny sposób stosuje Tony Robbins. Poproś zdemotywowaną osobę o wykonanie następującego ćwiczenia. Powiedz:
1. Rozejrzysz się po pokoju, w którym jesteś i znajdź wszystkie czerwone elementy. Masz?
2. A teraz spójrz na mnie i odpowiedz na pytanie – ile niebieskich elementów jest w pokoju?

Nie usłyszysz odpowiedzi, bo pracownik szukał czerwonych elementów, nie niebieskich. W trudnych momentach, kiedy czujemy się bezradni – widzimy tylko czerwone, czyli na przykład przeciwności. Nie dostrzegamy niebieskiego – szans, zalet, dobrych stron. Teraz zapytaj drugą osobę, jak może odnieść do ćwiczenie do swojej sytuacji. Być może znajdzie coś dla siebie.

Jeszcze inny sposób to opowiadanie historii, które przekazują uniwersalne prawdy, historie w których każdy może odnaleźć siłę i inspirację. Oto jedna z nich:

Pewnego dnia stary wódz indiański rozmawiał ze swoim wnukiem. „W moim wnętrzu toczy się walka – powiedział chłopcu – zaczęła się, kiedy byłem w twoim wieku. To walka między dwoma wilkami. Jeden z nich jest zły – mówi mi, że nie dam rady, że to nie ma sensu, cały czas podcina mi skrzydła. Drugi wilk jest dobry – mówi, by się nigdy nie poddawać, że zawsze znajdę rozwiązanie, że sobie poradzę. Ta sama walka będzie się toczyła w tobie – i w każdym innym człowieku”. Chłopiec zastanowił się przez chwilę, po czym zapytał dziadka: „Który wilk wygra?”. Stary Indianin odpowiedział: „Ten, którego będziesz karmił”.

Życzę Ci powodzenia w motywowaniu Twoich współpracowników!

Źródło: Artykuł został opublikowany w “Personelu Plus” nr 2/2014. Link do strony miesięcznika: http://www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-prenumerata,39349.html

*Michael V. Pantalon, Błyskawiczne wywieranie wpływu, Jak motywować siebie i innych do natychmiastowego działania, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2011.

Zaproś mnie do wsparcia Twoich marzeń. Zapisz się na bezpłatną pierwszą sesję: Sylwia Zawada, Certified Coach CoachWise™, Warszawa, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz