Na najczęsciej pojawiające się problemy Menedżerów Projektów odpowiada Sylwia Zawada, Business Coach specjalizująca się w pracy z liderami projektów.
Dlaczego tak często osoby prowadzące projekty mają wrażenie, że wszystko jest na ich głowie i zespół ich nie wspiera?
Bardzo lubię stwierdzenie Bena Zandera, że lider jest jak dyrygent, który sam nie wydobywa dźwięku, tylko sprawia, że cały zespół pięknie razem gra... Zadaniem lidera projektu jest dbanie o ludzi, inspirowanie ich, wydobywanie z członków zespołu tego, co w nich najpiękniej gra - talentów, mocnych stron. Oczywiście w zależności od wielkości organizacji czasem lider też ma do wykonania konkretne zadania w projekcie.
Widziałam ostatnio takie zdjęcie na FB, które przedstawiało „standardowy” zespół projektowy – jedna osoba robiła 99% całej pracy, a cała reszta gdzieś znikała na początku projektu, by pojawić się pod koniec... Tak czasem bywa, ale problemem zazwyczaj nie jest zespół, tylko błędy menedżera.
Jedno jest pewne – jeśli lider czuje się osamotniony – to czas na zadanie sobie kilku pytań:
- Czy przed rozpoczęciem projektu organizujesz spotkanie, na którym jasno komunikujesz cel projektu? Na przykład, jeśli projekt polega na wydaniu publikacji o rynku pracy – to jaki jest jej cel? Jakie przesłanie ma nieść ta publikacja? Jaką korzyść będą mieli ludzie, którzy z niej skorzystają? Dlaczego warto ją zrobić?
- Czy proponujesz, żeby każdy wybrał, czym chce się zająć? Każdy lubi mieć wybór i stanowić o sobie – samodzielnie podjęta decyzja to również znacznie większa motywacja i odpowiedzialność za zadania, niż w przypadku zadań przydzielonych.
- Czy prosisz każdą osobę w zespole o przedstawienie własnych pomysłów i indywidualnego planu pracy - oczywiście w ramach harmonogramu projektu? Znowu - jeśli mówisz ludziom co mają robić, zniechęcasz do samodzielnego myślenia, blokujesz ich rozwój, mówiąc kolokwialnie - odmóżdżasz, a potem masz poczucie, że wszystko na twojej głowie. Wspieraj każdy przejaw samodzielności i inicjatywy.
- Czy doceniasz swoich ludzi? Zwracaj uwagę, jakie komunikaty wysyłasz. Jeśli mówisz tylko o tym, co jest do poprawy, dajesz odczuć, że wszystko jest źle. Podkreślaj jak najczęściej, co zostało dobrze zrobione i to bez żadnego ale :) Po prostu chwal!
- Jednym z największych motywatorów jest widoczny postęp prac. Wydrukuj wielki harmonogram, powieś go na ścianie i na bieżąco pokazuj postęp. Niech wszyscy wiedzą, co już zostało zrobione i co jest jeszcze do zrobienia.
- Znajdź codziennie czas, żeby chwilę porozmawiać z 1-2 osobami z zespołu o pozapracowych sprawach. Buduj relacje. Pokaż, że Ci zależy na twoich ludziach.
- Nie szukaj winnych, tylko rozwiązań. Jeśli coś zostalo zrobione źle albo jest jakiś problem - zbierz zespół i poszukajcie wspólnie rowiązania. To świetna okazja, żeby pokazać, że traktujesz ludzi poważnie, że im ufasz i że to wasz wspólny projekt.
- Nigdy nie mów, że wszystko jest na twojej glowie. Ludzie usłyszą to kilka razy i zastosują się do tej mantry. Nikt nie lubi mieć poczucia winy. Takie stwierdzenie odbiera też ludziom ich zasługi i demotywuje.
- Nie mów, jak rozwiązać problem. Pytaj, jak go rozwiązać – nie myśl że jesteś jedyny, który wie, co zrobić :) Zdziwisz się, na ile sposobów można podejść do jednego tematu. Zapewnisz też sobie spokój na wakacjach – Twój zespół, przyzwyczajony do samodzielnego rozwiązywania problemów, świetnie sobie poradzi podczas twojej nieobecności.
Zaproś mnie do wsparcia Twoich marzeń. Zapisz się na bezpłatną pierwszą sesję: Sylwia Zawada, tel. 795 069 695 lub e-mail: sylwia.zawada at gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz